Kredytem, po który najchętniej sięgają młodzi pracujący ludzie jest przeważnie kredyt tak zwany hipoteczny. Jego nazwa wiąże się bezpośrednio z celem jego przeznaczenia czyli krótko mówiąc z hipoteką. Hipoteka to nic innego jak nieruchomość, na którą będziemy pożyczali od banku pieniądze.

Środki te młodzi ludzie zazwyczaj wykorzystają na spełnienie swoich przyszłych marzeń związanych z takimi wydarzeniami jak zakup domu czy kupno mieszkania.
Decyzje o wzięciu kredytu hipotecznego to niezwykle trudna decyzja, której skutki możemy odczuwać przez całe życia. Kredyt hipoteczny ma niestety wiele wad jak na przykład długi okres spłaty czy też ostateczne kwota jaką będziemy musieli odprowadzić do banku. Jest też szereg wymagań jak zdolność kredytowa czy wysokość wkładu własnego. Jednak mimo wszystko kredyty mieszkaniowe mają również wiele zalet, o których warto nieco wspomnieć.

Kredyt hipoteczny umożliwia nam przede wszystkim szybkie zamieszkanie w tak zwanym swoim kącie, to znaczy, że powiększy się nasz majątek i przede wszystkim nie będziemy musieli całe życie oszczędzać pieniądze, aby móc kupić sobie własne cztery ściany za gotówkę.
Kolejny plus to, że nie musimy wynajmować mieszkania od kogoś i płacić mu za to pieniądze, które możemy przeznaczyć do swoich oszczędności do spłaty kredytu.
Wielką zaletą jest również fakt, gdyż wybierzemy dobrą ofertę będziemy mogli odpowiednio rozłożyć sobie spłatę kredytu w czasie. Istnieje również możliwość zakupu mieszkania pod wynajem, z którego zyski również możemy czerpać a środki przeznaczać bezpośrednio na spłatę wziętego przez nas kredytu.