Tulipany to jedne z najpopularniejszych kwiatów: choć w większości są ozdobą stołów i tradycyjnymi kwiatami prezentowymi podczas wczesnowiosennych świąt, mogą być także wspaniałą ozdobą przydomowych ogrodów.

Odmiany tulipanów

Wśród tulipanów można wyróżnić setki odmian, które różnią się porą kwitnięcia, wielkością, kolorem i sposobem pielęgnacji. Można je podzielić aż na 15 grup. Tulipany wczesne (pojedyncze lub pełne, rosnące w kępach po kilka sztuk) kwitną od początku kwietnia, tym samym mogą być piękną ozdobą naszych ogrodów jeszcze zanim zazielenią się inne rośliny. Inną grupą są tulipany późne, które kwitną dopiero pod koniec maja i są zwykle nieco wyższe: mogą osiągać wysokość nawet 60cm. W maju kwitną także dosyć rzadkie tulipany liliowe, które charakteryzują się pięknymi, zwiewnymi i nieco bardziej rozłożonymi kielichami. Ciekawą grupą roślin są tulipany strzępiaste, których wyjątkową ozdobą są charakterystyczne płatki kwiatów.

Wśród wielu odmian tulipanów warto wyróżnić m.in. tulipany o zazielenionych płatkach, które swój kolor osiągają dopiero po kilku dniach kwitnięcia, a także wspaniałe tulipany papuzie, które charakteryzują się szeroko otwartymi kielichami.

Jak dbać o tulipany?

Tulipany w cebulkach powinny być sadzone jesienią, przed wystąpieniem pierwszych przymrozków i po ustaniu najwyższych rocznych temperatur (na przełomie września i października), co gwarantuje dobre przyjęcie się rośliny w glebie. W najzimniejszych miesiącach należy dodatkowo okryć podłoże uschniętymi gałązkami lub korą, które zapobiegną zniszczeniu rośliny pod wpływem mrozu. Jak sadzić tulipany w donicy? Przede wszystkim warto pamiętać, by pojemnik był wystarczająco szeroki do zasadzenia cebulki. Wiosną i latem powinniśmy pamiętać o regularnym podlewaniu, a także nawożeniu delikatnymi, naturalnymi odżywkami aż do momentu uschnięcia liści. W tym czasie nie należy ich usuwać – stanowią one naturalną ochronę cebulki, która ma szansę zakwitnąć po raz kolejny w kolejnym sezonie.