Olej odgumowany wykorzystywany w karmieniu zwierząt hodowlanych przynosi wiele korzyści hodowcom. Główną jego zaletą jest poprawa smakowitości zjadanych przez zwierzęta pasz, co wpływa z kolei na znaczące podniesienie walorów odżywczych jaj i mięsa.
Ten energetyczny komponent wykorzystywany do skarmiania zwierząt zawiera niezbędne kwasy omega 3, które to bardzo korzystnie wpływają na rozwój i samopoczucie zwierząt. Dzięki tym kwasom jaja, mięso i mleko zawierają optymalne proporcje kwasów NNKT.

CO TO TAKIEGO?

Odgumowany olej sojowy to rodzaj oleju sojowego, który poddany zostaje procesowi odgumowania – odśluzowania, odszlamowania oraz degummingu.
To proces, który prowadzony jest w przypadku olejów o wysokiej zawartości fosfolipidów w celu ich oddzielenia, a kolejno usunięcia. Przeprowadza się go poprzez uwodnienie słabym roztworem kwasu fosforowego. Jego nazwa pochodzi od konsystencji usuwanej substancji – przypomina ona gumę.
Olej sojowy wytworzony w procesie odgumowania stosowany jest przede wszystkim w branży spożywczej oraz agro, w tym między innymi jako natłuszczacz do pasz dla zwierząt hodowlanych oraz jako komponent do dalszej produkcji.

PRZEDE WSZYSTKIM OSZCZĘDNOŚĆ.

Jedna z ważniejszych zalet stosowania oleju sojowego jest taka, iż jest to komponent, który podnosi smakowitość paszy, co z kolei przyczynia się do tego, iż nawet pasze o mniejszej smakowitości są chętnie zjadane przez zwierzęta.
Dodatkowo, olej ten jest niezwykle sycący, a to przyczynia się do nie marnowania się paszy – możliwe jest zatem oszczędne jej podawanie bez obawy o zbyt niskie przyrosty masy.
Należy jednak zawsze pamiętać o tym, że pasze treściwe to podstawa diety zwierząt, dlatego nie powinno się dopuścić do sytuacji, w której zwierzęta zjedzą zbyt mało paszy treściwej, a z kolei za dużo oleju.

Wynika z tego zatem, iż stosowanie oleju z soi nie tylko podnosi walory smakowe i energetyczne, ale prowadzi również do oszczędności.
Pasza treściwa, która wzbogacona jest olejem nie marnuje się, a samo stosowanie oleju nie rujnuje również kieszeni hodowcy.
Ze względu na podniesione walory energetyczne i smakowe, zwierzęta hodowlane osiągają szybciej wymaganą masę, co znacząco wpływa na skrócenie czasu hodowli. Szybki wzrost oraz odpowiednia waga, a także wzmożona wydajność hodowli to niewątpliwie zaleta związana ze stosowaniem tego dodatku paszowego

JAK PRZECHOWYWAĆ?

Olej odgumowany jest zazwyczaj dostarczany w pojemnikach na paletach, nie więc problemu z tym, w jaki sposób zabezpieczyć olej przed zepsuciem lub w jakich pojemnikach go przechowywać.
Czasami olej jest też przywożony w cysternach, ale to zależy od indywidualnych potrzeb każdego hodowcy.
Jeden paletopojemnik jest przeznaczony na 1000 litrów oleju. Dawkowanie natomiast jest ustalane indywidualnie dla poszczególnych gatunków i należy zawsze pamiętać, iż zarówno zbyt mała, jak również zbyt duża jego dawka może prowadzić w konsekwencji do innych problemów z hodowlą.
Stosowanie oleju, jako dodatku paszowego pozwala na utrzymanie zwierząt w dobrym zdrowiu, a także przynosi korzyści ekonomiczne oraz jest łatwe w podaży.